Haber

BM Sözcüsü: Suudi Arabistan’daki İran Büyükelçiliğinin Yeniden Açılması Bölgenin Yararına Olacak

Suudi Arabistan, Riyad’daki İran Büyükelçiliği’nin yeniden açılış töreninde çekilen İran ulusal bayrağı, 6 Haziran 2023. (Fotoğraf: Wang Haizhou/Xinhua)

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 7 Haziran (Xinhua) — BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, İran’ın Suudi Arabistan’daki büyükelçiliğinin yeniden açılmasının bölge için faydalı olacağını söyledi.

Dujarric, Salı günkü basın toplantısında İran’ın Suudi Arabistan’daki büyükelçiliğinin yeniden açılmasının bölge için olumlu bir gelişme olup olmayacağı sorusunu yanıtladı. Sözcü, “Özellikle Körfez bölgesinde çok fazla etkiye sahip iki ülke arasında açık ve yapıcı bir diyaloga girilmesinin bölge için faydalı olacağını düşünüyorum.”

İran, Suudi Arabistan’daki büyükelçiliğini yedi yıldır kapalı tuttuktan sonra Salı günü yeniden açtı. Açılış, iki ülkenin Çin’in aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında ikili ilişkileri yeniden kurmaya karar vermesinden yaklaşık üç ay sonra gerçekleşti.

Suudi Arabistan ve İran, diplomatik bağlarını sürdürmek ve büyükelçiliklerini ve misyonlarını yeniden açmak için Mart ayında Pekin’de değerli bir anlaşmaya vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu