Haber

Kerkük’te Türkmence resmi dillere eklendi

Irak hükümeti Türkmenceyi resmi yazışma dillerinin ortasına koydu.

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani bu alanda Kerkük’te Türkmence kullanılması talimatını verdi.

Başbakanlık Genel Sekreterliği, Kerkük Valiliği’ne Kerkük’teki resmi yazışmalarda sadece Arapça ve Kürtçe kullanılması yönünde yazı göndermişti.

Türkmen Kararı

Kerkük’te yoğun olarak yaşayan Türkmenler bir süredir karara tepkili. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Siyasi Bürosu, Başbakan es-Sudani’ye çağrıda bulunarak kararın iptalini talep etti.

Irak Parlamentosu Türkmen Grubu’ndan yapılan açıklamada, Kerkük’te Türkmen dilinin yok sayılması kararının anayasaya aykırı olduğu ve kabul edilmediği kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından alınan bir kararla Kerkük’te Türkmencenin resmi kullanımına kısıtlama getirildiği belirtildi.

Gözden kaçırma Kerkük’te Kur’an-ı Kerim dağıtıldı Haberin Detayları

“Türkmenlerin temel haklarını ihlal ediyor”

Bu kararın Irak’ın kurucu ve asli unsurlarından biri olan Türkmenlerin temel haklarının ihlali anlamına geldiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

Aynı zamanda Irak Anayasası hükümlerine de açıkça aykırıdır. Nitekim Anayasa’nın dördüncü maddesi, Türkmen nüfusun yoğun olduğu idari birimlerde Türkmence’nin resmi dil olması kararını düzenlemektedir. Aynı şekilde Irak Anayasası’nın 125. maddesi, Anayasa’nın Irak’ı oluşturan tüm unsurların idari ve kültürel haklarını güvence altına aldığını vurgulamaktadır.

Irak makamlarına çağrı

Irak ve Kerkük vilayetinin temel unsurlarından biri olan Türkmenlerin hak ve hassasiyetlerini hiçe sayan bu tür adımların, Kerkük’te ıssız bir yerde barış içinde yaşama kültürünü yerleştirme çabalarına zarar vereceğine işaret edildi.

Irak makamlarını bu kararı bir an önce gözden geçirmeye çağırıyoruz” dedi.ifadesi kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu