Ekonomi

BM’den birlikte hareket etme çağrısı

Guterres, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Ukrayna Halkıyla Dayanışma” konulu konferansa internet üzerinden katıldı.

Ukrayna’da sivillerin direnişine destek vermek amacıyla bu konferansı düzenleyen Fransa ve Ukrayna’ya teşekkürlerini ileten Guterres, Ukrayna’da devam eden savaşın acımasız bir insanlık dramı olduğuna dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’da durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirterek, sıcaklıklar düştükçe katı kış kuralları nedeniyle savaş mağduru bireylerin ağır bedeller ödediğini söyledi.

Ukrayna halkının gıda, su ve diğer temel hizmetlere erişimde sorun yaşadığına işaret eden Guterres, Rus hava saldırıları sonucunda ülkenin birçok yerinde çok sayıda elektrik iletim sisteminin zarar gördüğünü kaydetti.

Guterres, elektrik, su ve ısı mühendislerinin enerji tesislerinde yaşanan sorunları çözmek için sahada çalıştıklarını belirterek, “Bugün aileler, çalışanlar, hastaneler ve okullar olmak üzere 10 milyon tüketici elektriksiz yaşıyor. Isınmaya ulaşamıyor.” tesisler” dedi.

400 jeneratör kritik tesislere teslim edildi

Guterres, Ukrayna’da ev, iş yeri ve önemli altyapı tesislerinde meydana gelen hasarın onarılmasının yıllar alacağını belirtti.

Hayırseverlerin son aylarda 630 binden fazla Ukraynalıya yardımda bulunduğunu dile getiren Guterres, 400 jeneratörün de kritik tesislere teslim edildiğini bildirdi.

Guterres, uluslararası toplumu, BM sözleşmesi ve uluslararası hukuk çerçevesinde Ukrayna’da barış ortamı yaratmak için birlikte hareket etmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu