Ekonomi

Fas’ta 7 büyüklüğünde deprem

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, ülkede 7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Enstitü, 8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Marakeş’in El-Huz ilçesi olduğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Marakeş’in El-Huz bölgesinde meydana gelen depremde ölü sayısının 632’ye, yaralı sayısının ise 329’a çıktığı belirtildi.

Ölümlerin meydana geldiği şehirlerin Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua olduğu bildirildi.

Açıklamada, depremin yarattığı hasarı tespit etmek ve gerekli yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için yerel kurumların, emniyet güçlerinin ve sivil savunma gruplarının tüm kaynaklarını seferber ettiği vurgulanarak vatandaşlara sakin olmaları ve panik yapmamaları çağrısında bulunuldu. .

Fas’ta kurtarma ekipleri, çöken binaların enkazında kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Bu arada depremin ardından yolların hasar görmesi ve kapanması nedeniyle ekiplerin deprem bölgelerine ulaşmakta zorluk çektiği öğrenildi.

Türk Kızılayı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Fas’ın Marakeş kentinde meydana gelen depremin ardından afet ekiplerinin gelişmeleri yakından takip ettiğini duyurdu.

Deprem birçok şehirde hasara yol açtı

Fas Kanal 1 Televizyonu, depremin birçok şehirde hasara yol açtığı bilgisini aktardı.

“Al-Yevm 24” haber sitesi, depremde Marakeş kentinde bazı binaların yıkıldığını bildirdi.

Depremin ardından sokağa çıkan insanların ve binaların çöktüğü anların görüntüleri sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

Depremde Marakeş’in tarihi surlarının bir kısmının da hasar gördüğü bildirildi.

Yerel gazeteler, Fas’ta yerel saatle 23.10 sıralarında meydana gelen depremin, başkent Rabat, Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde de hissedildiğini yazdı.

Yerel basında depremin büyüklüğü 6,8 olurken, Alman Sismoloji Merkezi depremin büyüklüğünü 7 olarak açıkladı.

egirdirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu