Haber

Marmara Denizi’ndeki Yüksek Sıcaklık Müsilaj Tehlikesine Neden Olabilir

BALIKESİR Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Şu anda Marmara Denizi’nde deniz suyu sıcaklığı yüzeyde 20 derece, bu çok yüksek.” Prof. Dr. Sarı, bu sıcaklık seviyesinin denizdeki besin zincirini etkileyeceğini ve müsilaj tehlikesine neden olacağını belirtti.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, kasım ayı olmasına rağmen Marmara Denizi’nde deniz suyu sıcaklığının düşmediğini ve halen 20 santigrat derece olduğunu belirtti. Bu oranın tehlikeli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sarı, deniz tabanında sıcaklığın da yüksek olduğunu söyledi. Prof. ve yağışlar az. Şu anda Marmara Denizi’nde” “Deniz suyu sıcaklığı yüzeyde 20 santigrat derece; bu çok yüksek. Dün yaptığım dalışta sıcaklığın 20 santigrat derece olduğunu gördüm. Yüzey, 20 metreye kadar neredeyse hiç değişmeden devam etti” dedi.

MUCİLAJ TEHLİKESİ

Bu sıcaklık seviyesinin denizdeki besin zincirini etkileyerek müsilaj tehlikesine yol açacağını belirten Prof. Yağmur yağmadığı için denizde görüş mesafesi çok iyi. Denizde birincil üretim dediğimiz gıda üretimi azaldı. Normalde Marmara Denizi’ne baktığınızda 2 metre, 3 metre. artık 7-8 metrede görebileceğiniz dipleri görebiliyorsunuz.Bu adım aslında kurak geçen yazdan sonra beklediğimiz bir durumdu.Yağışlar aniden artarsa ​​gıdanın depoya taşınmasından sonra gıda üretimini dikkatli bir şekilde takip etmemiz gerekiyor. Yağışların artmasıyla birlikte deniz. Çünkü 2021’de Marmara Denizi felaket olacak” Müsilaj felaketi yaşadı. Bunun acı deneyimlerini gördük. Müsilaj aslında sonbaharda oluşmaya başlayan ve ilkbaharda yüzeye çıkan ekolojik bir felakettir. Bu nedenle dikkatle takip etmeye devam ediyoruz” dedi.

MARMARA’DA YOĞUN AV

Marmara Denizi’nde balıkçılığın da arttığını belirten Prof. Dr. Sarı, “Marmara Denizi’nde şu anda hamsi avcılığı yoğunlaşıyor. Son 2 haftadır az miktarda lüfer çıkıyor. Ancak büyük miktarda lüfer çıkıyor. Hemen hemen tüm denizlerdeki tekneler Marmara’da yoğunlaştı.Marmara Denizi’nde bu kadar çok teknenin bu yoğunlukta avlanmasının nedeni ise “Önümüzdeki günlerde acı faturalar olacağını unutmamalıyız” dedi.

dodurgaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu